http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

“Her nefis mutlaka ölümü tadacaktır”

 

CENAZE VE DEFİN İŞLERİ • SON YOLCULUĞA HAZIRLIK

SORU: Mesleğiniz pek çok kimsenin yapmayı düşüneceği bir iş değil. Sizin bu mesleğe yıllarını vermiş deneyimli biri olarak bu mesleği seçmenizin nedenlerini öğrenebilir miyiz?
ÖZBAY:
Bir yakınımız vefat etmişti. Onun cenaze işlemlerinde ve Türkiye'ye nakil konusunda çok zorluk yaşadık ve günlerce beklemek zorunda kaldık. Üstelik cenazemizi Türkiye'ye göndermek bize hayli pahalıya maloldu. Bu olay beni tetikledi. Türkiye'de bürokrasi işlerini iyi anladığım için araştırdım ve böyle bir işe karar vererek 1998 yılında bu firmayı kurdum. Bizden özenerek birçokları da bu işe başladı.

SORU: Vatandaşın bir ölüm olayı başına gelirse ne yapması lazım?
ÖZBAY:
Bir ölüm olayı olursa vatandaş bizi aramalı. Biz hemen cenaze sahiplerinin
adresine giderek baş sağlığı diliyoruz. Daha sonra cenazenin pasaportu, evlenme cüzdanı ve nüfus cüzdanını alıyoruz. Tüm resmi işlemlerini yaparak cenazeyi yıkıyoruz. Cenaze namazını kıldırıyoruz. Ve Türkiye'ye istedikleri adrese, mezarlığa ya da camiye, nereyi derlerse oraya kadar götürüp teslim ediyoruz.

SORU: Almanya'da da defin yapıyor musunuz?
ÖZBAY:
Evet vatandaş isterse burada defin işlemi yapıyoruz. Müslümanlara tahsis edilmiş yerler var. İslami usule göre buraya da cenazeyi defnediyoruz.

SORU: Mesleğiniz hakkında topluma söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
ÖZBAY:
Aslında ölüm insanlara her şeyi açıklamaktadır. Kendimizi ölen kişinin yerine koyup yarın hesap gününe; Allah’ın huzuruna ne getirebileceğimizin düşünülmesi gerekir. Ölüm insanlara en büyük öğüt verendir. Mesleğimde beni üzen noktalardan biri de gencecik insanlarımızın bunalıma girdikleri bir sırada kendi canlarına kıymaları. İntihar etmeleri. Geride evlat acısıyla yanan ana ve baba bırakmaları. Dinimizde Allah'ın verdiği canı almak günahtır. Ahirette de intihar edene rahat yoktur. Ölüm hepimizin başına gelecektir. Bir vatandaşın başlarına bir ölüm olayı geldiğinde derhal bizi arasın. Anında olay yerine gidiyor ve yardımcı oluyoruz.

Telefonumuz 24 saat açıktır.

ARI / Münih


[Sayı: 92 – HAZİRAN / TEMMUZ / AĞUSTOS 2012]

 

 

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com