http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Münih Alman-Türk Kültür Olimpiyatları'nda Sevgi mesajı verildi - Tamer Aktas

Münih Alman-Türk Kültür Olimpiyatları'nda  Sevgi mesajı verildi

Köse Yazarimiz Tamer Aktas

  YYa

Haftasonu Münih'in en büyük salonu olan Münih Olympiahalle'de Alman-Türk Kültür Olimpiyatları Ödül töreni yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla muhteşem bir gösteri resitali ile yapıldı.

Bavyera Eğitim,Kültür,Sanat ve Bilim Bakanlığı hamiliğinde Academy ev ve Münih'te yerel partner olan Vision Privatschule-Vision Nachhilfe'nin katkılarıyla düzenlenen Kültür Olimpiyatlarına Alman siyaset,akademisyen,bilim insanları,medya yanısıra çeşitli sivil toplum kuluşları iştirak ettiler.Almanyayı Türkiyede temsil edecek çocuklar çeşitli kategorilerde Almanca ve Türkçe şarkıları ile yetekneklerini sunarken yapılan ödül töreni ile madalyaları verildi.

Program sonunda Alman konuklarla ve Türk vatandaşlarla yaptığım görüşmede şu sözlerini sizler paylaşmak istiyorum;

''Çok etkilendim Türklerin böylesine kusursuz ve muhteşem bir organizasyona imza atması beni hayran bıraktı.''

''İşte lobiclik budur.Konuşarak olmuyor bu işler yaparak oluyor''

''Türkiyeyi temsil ettiniz.Bugünlerde Türkiyenin imajı adına bu güzelliklere ihtiyacı vardı''.

''İlk defa Türk olmaktan bu kadar gurur duydum.''

Kısaca görüştüğüm kişilerlerin ortak kanaati muhteşem bir organizasyondu sözü oldu.Şimdi isterseniz kısa olarak Alman siyasi ve bilim insanların görüşlerinden de bahsedeyim biraz.

Florian Post (SPD Federal Milletvekili)İlk defa katıldığım Kültür Olimpiyatında farklı dans ve yöresel kıyafetlerdeki çeşitlilik ve kültürlere duyulan saygı muhteşemdi. Hem programdan, hem organizasyondan, yaklaşık 10 bin seyirci ile birlikte sunulan bu programdan tarifsiz etkilenmiş bulunuyorum. Birliktelik bir kültürün diğerine tabi olması demek değil, birliktelik kültürlerin yanyana olması demektir, her iki taraf için zenginlestiricidir, bunun nasıl başarılabilecegi hususunda bu etkinlik muhteşem bir örnekti. İnanın çok cesitlilikten birlikteliğin oluştuğunu görünce siyasetçinin de gönlü açılıyor, bunu Avrupa’nın sloganında da görüyoruz. Bu programı asla unutmayacağım.

Prof. Dr. Manfred Treml (Tarihçi)

Program etkileyiciydi. Alman ve Türk kültürünün ortak yönlerini bugün burada gördük. Öğrenciler birlikte hazırladıkları şarkıları, birlikte söylediler. Sadece öğrenciler değil. Gelen Alman Türk misafirler arasında da o birlik beraberliği görmek mümkündü. Teşvik edilen gençlerin neler yapabileceğine bu programda şahit olduk. Olimpiyatlara Alman toplumunun daha fazla ilgi göstermesi ve buradaki güzelliklere şahit olması gerekiyor. Beni en çok etkileyen şeylerden biri de Gülen hareketine bağlı okuların uyguladığı eğitim sisteminden ortaya çıkardığı şeyler. Olimpiyata katılan okullar eğitimin sadece bir anahtar kelime olmadığını eğitimin vuku bulduğunu gösterdi. Önümüzdeki yıllarda da katılmak istiyorum.

Hubert Steiger (Federal Polis Münih Şefi)

Biz burda polis teşkilatlarımızda da gördüğümüz uyum formatının çok daha başarılı olduğunu gördük. Yani uyum denince akla, asimilasyon ve baskın kültür gelmek zorunda değil, uyum iki tarafın eşit sekilde adım atmasıdır. İsmail Ertuğ’un dediği gibi çeşitlilikten dogan bir birliktelik olmalı. Bugün burda en çok folklorik dansları beğendim, program harikaydı. Emegi geçen herkesi tebrik ediyorum.

Sabine Christiansen (Sunucu)

Bence uyum konusu hakkında anlatılanlar birçok problemde olduğu gibi birçok insan çok konuşur fakat hiçbir zaman tam olarak faaliyete geçmezler. Benim çocuklar için kurmuş olduğum bir vakıf var oradanda biliyorum, her zaman başarabilmek için bir yol vardır aslında, bu yollar her zaman dik ve sarptır. Burda görüyoruz ki yoluna konulan taşlardan çok güzel yol da dösenebiliyor ve illa engel olarak görülmesine gerek yok. Academy e.V.’nin uyum hususunda pratikte faaliyet verebildiğini görüyoruz burdaki etkinlikten ve çocukların basardıklarından.

 

Prof. Dr. Claudia Maria Riehl (Dil bilimci) Öğrencilerin farklı kategorilerde sergiledikleri ve iki dili birleştirmeleri büyüleyiciydi. Dil bilimci olarak beni daha çok iki dilin ortak noktalarından oluşturulan şiir ve şarkılar etkiledi. Bu olimpiyati, sadeece Almanca ve Türkçe değil, Almanya’da yaşayan tüm insanların dillerini kapsayacak şekilde geliştirmeliyiz.

Jochen Thies (Yazar)

İzlenimlerim en az geçtiğimiz yıl ki kadar iyiydi. Çocuklar sahnede biraz Amerikan tarzı ile harika şarkılar söylediler, hitap ettiler, dans gösterileri sergilediler. Almanya’da uzun yolculuk yapmanız gerek böyle bir macera yaşayabilmek için. Yıllardır düzenli olarak Gülen hareketi ile ilgileniyorum ve İncil’de yer alan şu sözle düşüncemi özetlemek istiyorum: „İnanc dağları atlatır„. Küçükten büyüğe bu organizeye inanan ve maddi destek veren insanlar var. Son 20 yılda okul alanında yapılan işler olağanüstü. Şimdiye dek hala anlayamayanlar pek yakında anlayacaklardır ki, okullar şimdiden üst orta kademede eğitim veriyor.

 

Görüldüğü gibi programa gelipte Türklere ve Türkiyeye bakışı değişmeyen insan yok gibi.Almanyada yaşayan Türk toplumu olarak gerçekten bu tip faaliyetlere çok ihtiyacımız var.Yaşadığımız bu toplumda kendi değerlerimizle bu topluma katkı sağlarken birlikte yaşamanın en güzel misallerini bu çocuklar seyircilere sundular.Anadolu insanın himmetleri ile yapılan ve dünyada artık bir marka haline gelen Türk okullarının semereleri olan Kültür Olimpiyatlarından rahatsızlık duyacak engel olmaya çalışacak zihniyetleri ne Alman makamları ne de bu halk anlar.Bu güzelliklerinin önüne taş koymaya çalışanları tarih de affetmeyecek elbet.Bu olimpiyatlara gelen Alevi,Kürt,Türk,solcu,sağcı ne kadar farklı düşüncede ve inançta insan varsa siyasetin karışmadığı tek amacın sevgi dili olduğu bu muhteşem törende hep birlikte ellerini havaya kaldırarak kalplerinin Türkiye ve Almanya için çarptığını gördüm.Çocukların finalde Almanca ve Türkçe seslendirdiği şarkı gibi yeni bir dünya kuruluyor.Bu dünyada nefret söylemlerini devam ettirenler yer almayacak,herkesin birbirine saygı duyduğu hoşgörü ile birlikte yaşayayacağı bir sevgi dünyası olacak.Bu çocukları gördükçe bunun olacağına dair inancım bir kat daha arttı.

 

 

TAMER AKTAŞ

 

Yazarın Diğer Yazıları

 

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com