http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Ticarette sorun yok, vizede sorun devam ediyor

Dünya’nın çeşili ülkelerinden 1105 firmanın katıldığı Münih Uluslarası Tekstil Fuarı’na Türkiye’den 148 firma katıldı. Fuarda 23 firma ile özel bir bölümde ürünlerini sergileyen Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler “Avrupa ülkelerine ihracatta ticari konularda teknik sorunlarımız yok, ama maalesef üyelerimizin vize sorunları devam etmektedir” dedi.

ARI / MÜNİH / Ahmet İNCEL

ALMANYA’NIN Münih kentinden yapılan Uluslarası Tekstil Fuarı’na 148 Türk firması katıldı. Dünya’nın değişik ülkelerinden 1105 firmanın ürünlerini sergilediği fuarda, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 23 firma ile özel bir bölümde ürünlerini sergiledi. Birlik başkanı Emre Kızılgüneşler AB ülkelerinin işadamlarına vize konusunda hala zorluklar çıkarmasından yakınarak “özellikle yıllardır ticaret yaptığımız Almanya ile ticari konulardaki teknik sorunlarımız artık ortadan kalmıştır. Geçen yıla oranla ihracatımız yüzde 11 artmıştır. Ocak-Haziran 2013 döneminde sadece Almanya’ya 1,8 Milyar Dolarlık hazır giyim ihracatı yaptık. Ama, malesef hala vize konusunda zorluklar kaldırılamadı. Birliğimizin üyesi işadamları hala vize konusunda mağdur edilmektedir. Türkiye Dünya’daki 6. büyük hazır giyim ihracatçısı ülkedir. Türkiye’nin Almanya’ya 2012 yılındaki hazır giyim ihracatı 3,45 Milyar dolara ulaşmıştır. Almanya’nın Türkiye hazır giyim ihracatındaki payı yaklaşık yüzde 21,44 civarındadır. Bu kadar sıkı ticari ilişkilerimiz olan bir ülkenin işadamlarımıza vize sıkıntıları çektirmesini anlamakta zorlanmaktayız” dedi. Fuardaki firmaları ziyaret eden Münih Başkonsolosu’ndan konsolos Selçuk Eke, Ticaret Ataşesi Cevdet Baykal,  Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Atanur Özdemir ve Başak Seçkin tek tek standları dolaşıp fuardaki Türk firma yetkilileriyle görüşmeler yaptılar.

(Soldan itibaren) Konsolos Selçuk Eke ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler.

 

(Soldan itibaren) Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler ve Konsolos Selçuk Eke.

(SOLDAN ITIBAREN) BAŞAK SEÇKİN , SELÇUK EKE, FIRAT BOZKURT, DEMET TEKİN, ATANUR ÖZDEMİR, CEVDET BAYKAL

 

 

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com