http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Soyunuzu araştırın, Türk olabilirsiniz

Gazeteci Maximiliane Saalfrank Bavyera’da Türk geçmişini anlattığı toplantıda 16. yüzyıldan itibaren savaş esiri Türklerin vaftiz edilip, kendilerine Alman adı ve soyadı verildiğini söylerken “Soyunuzu araştırın, Türk olabilirsiniz” dedi.

ARI / MÜNİH / Ahmet İNCEL

Gazeteci Maximiliane Saalfrank ve müzisyen Franz Himpl, Münih Etnoğrafya Müzesi’nde düzenlenen toplantıda Bavyera’daki Türk izlerini anlattılar. Türklerin 13. yüzyıldan, haçlı seferlerinden itibaren eyalete etki etmeye başlağını söyleyen Saalfrank “1961’de Türkiye ve Almanya arasında yapılan işgücü anlaşması Türklerin buraya gelişi olarak algılanmamalıdır. Özellikle 1529 Viyana kuşatmasıyla başlayan esir alma olayları ile çok sayıda Türk Almanya’ya ve Alman’da Türkiye’de götürülmüştür. Osmanılar götürdükleri çocukları Yeniçeri yaparlarken, Almanya’ya getirilen esirler genelde zorunlu vaftiz edilmişlerdi. Esirlikten kurtulup özgür olabilmek için vaftize razı olanlar büyük miktarlar da para da almışlar, fakat Fatima’ya Anna Franzisca, Kader’e Maria Katherina, İbrahim’e Johannes ve Hüseyin’e Friedrich Karl Willhelm adlarını vermişlerdir. Bunlara bir de Dillinger, Adelshofer, Dannhaueser, Musselmann veya Schönhauser gibi soyadları da vermişlerdir. Genelde vaftiz eden kiliselerin arşivlerinde bulunan bu kayıtlarda ailenizi araştırın, bakarsınız siz de Türk olabilirsiniz. Arşivlerde bulduğum kayıtlarla bazı ailelerin Türk kökenli olduğunu kanıtladım, inanamadılar” dedi.

Saalfrank bazı Türk esirlerin kaderleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi: “Vaftiz sonrası ismini Johannes Christ Weinbauer olarak değiştiren ve zengin bir ailenin kızıyla evlenen Türk esir Bodensee bölgesinin en zengin adamı olmayı başarmıştır. Öte yandan Anna Richter ismini alan Türk genç kız zamanla Türkiye’den öğrenmiş öğrenmiş olduğu hamur işlerini yapıp sattığı bir pastahane açtı. Onun çok iyi iş yapmasını kıskanan rakipleri onun cadı olduğunu iddia edip, 13 Mart 1746’da bir çuvala sokulup İsar nehirine atılarak boğdurulmasına neden oldu. Anna Richter ölümünden 15 yıl sonra aklandı.”

Maximiliane Saalfrank , o zamanlar birçok konuda Osmanlı’ya oranla geride olan buraların yaşam koşullarına ayak uydurumayıp yaşamlarını yitirenlerle ilgili kayıtları bulunmadığını söyledi.

Türk müziği ve Alman müziğine etkileri ile ilgili olarak bilgi veren “Unterbiberger Hofmusik” grubu şefi Franz Himpl “özelikle Mehter takımını müziği Alman sanatçıları çok etkiledi” dedi. Himpl, “Divane aşık gibi, “Çay elinden öteye”, “Dere geliyor dere”, “Dağlar gibi” ve “Yine bir Gülnihal” adlı eserleri iki dilli olarak seslendirdi.

Maximiliane Saalfrank

 

Franz Himpl

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com