http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Lilalu’dan göçmen kökenli gençlere önemli fırsat


Göç ve Mülteciler Federal Dairesi (BAMF) tarafından finanse edilen “Lilalu Tatil Programı Projesi“ göçmen kökenli gençlere önemli fırsatlar sunuyor. Bu projede yer alan Türk kızlarından Didem Eroğlu ve Melda Er, hem proje hakkında bilgi verdiler hemde projeyi tanımayan gençlere seslenerek ” Herkesi bu programa katılmaya davet ediyoruz. İnanılmaz bir fırsat, katılın sizde görün” çağrısında bulundular.

ALMANYA’nın Münih, Ingolstadt, Schweinfurt ve Schwetzingen kentlerinde hizmet veren ve Göç ve

Mülteciler Federal Dairesi (BAMF) tarafından finanse edilen Lilalu Tatil Programı Projesi, özellikle göçmen kökenli gençleri programlarına katılmaya davet ediyor. 16-24 yaş arası gençlere okul tatilleri döneminde “ Çocuk Bakıcılığı” (Ferienbetreuer)olarak çalışma imkanı sunan Lilalu, özellikle göçmen kökenli gençlere yönelik çalışmalarıyla tanınıyor. Göçmen kökenli Sosyal Yardım alan veya düşük gelirli ailelerin 3-14 yaş arası çocuklarına ücretsiz kültür ve spor hizmetleri sunan Lilalu projesinde şimdiye kadar 30 kadar göçmen kökenli gencin „ Çocuk Bakıcısı“ olarak yer aldığı bildirildi."En iyi duygu bir çocuğun gülümsemesini görmek "motosu altında geçlere seslenen Lilalu Projesi ayrıca “ Siz projemizde yeralın, hem meşgul olursunuz hemde Lilaluda bir tatil danışmanı olarak çalışıp tecrübe kazanırsınız” yazılı broşürlerle okullarda ve sokak festivallerindede projelerini tanıtıyorlar.

Lilalu Tatil projesinde çalışan 17 yaşındaki Didem Eroğlu (sol) aynı yaştaki arkadaşı Melda Er’le birlikte Lilalu Projesiyle ilgili düşünce ve görüşlerini anlatarak proje hakkında bilgi verdiler.

Hayatımın tecrübesini edindim
Yabancılar Meclisinde dağıtılan bir broşür sayesinde Lilalu’yla tanışan Didem, proje hakkında şunları söyledi.” Geçen yıldan beri her okul tatilinde, bu projede çocuk bakıcısı veya çocuk danışmanı olarak çalışıyorum. 3-14 yaş arası çoğunluðu göçmen kökenli durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarıyla ilgileniyorum. Projeye başvuru yapıldığında bu konuda kurs görüyorsunuz, ayrıca sadece kursa katılırsanız bile para ödeniyor. Çocuklara yönelik bir sürü program var, daha çok gösteri amaçlı çünkü kurslara gelen çocuklar daha sonra burada öğrendiklerini sahneliyorlar. Benim grubumda jimnastik, akrobasi, tırmanma gibi programlar var. Uzman Antrönerler çocuklarla kariogrofi hazırlıyorlar. Gerçekten çocuklar için çok eğlenceli annneler içinse dinlendirici bir olay. Cocuklar sabahtan akşama kadar tüm okul tatillerinde hem eylenip hemde boş zamanlarını değerlendiriyorlar. Benim içinde inanılmaz büyük bir tecrübe oldu ve bu sayede çocuklarla çok iyi anlaşabildiğimi farkedip öğretmen olmaya karar verdim“ dedi.

Biz büyük bir aile gibiyiz
Lilalu projesine arkadaşı Didem sayesinde başlayan Melda Er ise“ Bütün gençleri bu projeye katılmaya çağırıyorum.Gerçektende hem para kazanıyoruz, hemde okul tatillerini en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Burası sanki büyük bir aile gibi hem yeni arkadaşlıklar ediniliyor hemde projede yer alan danışmanlarla büyük bir aile gibi oluyorsunuz. Ben bakıcılık yapıyorum kardeşimde grublara katılıyor. Uygulama stunts, hava akrobasisi, koreografi ve müzikal gibi takım çalışması gerektiren birde sosyal becerileriler kazandıran grublar var. Ama ne yazıkki Türk gençleri arasında Lilalu projesini tanıyan çok az , umarım bu sayede bilgi edinip hiç değilse gelip projelere bakarlar“ dedi. Lilalu Tatil Projesi hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler aşağıdaki adreslere başvurabilirler:

Johanniter-Unfall-Hilfe e.V.
Regionalverband München
Lilalu Bildungsprogramme und Veranstaltungen
Leonrodstraße 10 - 80634 München
Telefon +49 89 23540828
Fax +49 89 21892770
www.johanniter.de www.lilalu.org
www.facebook.com/JUHBayern


ARI / Münih / Gülay Yılmaz

 

 [Sayı: 97 – TEMMUZ / AĞUSTOS / EYLÜL 2013]

 

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com