http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Emekli Türk bayanlardan resim sergisi

Emekli Türk bayanlardan resim sergisi

Münih’te yaşayan emekli dört Türk bayan tuval üzerine yaptıkları yağlı boya resimleri sergilediler. “Her emeklinin en az bir hobisi olmalı” sloganıyla resim kursuna katılan bayanlar resimlerine gösterilen ilgiden çok mutlu oldular.

ARI /Münih / Ahmet Incel

Almanya’nın Münih kentindeki sosyal kuruluş “InitiativGruppe” (IG) ’ nin emekliler için açtığı resim yapma kursunu bitiren dört emekli Türk bayan ortak sergi açtı. Nimet Çolpan (72), Müesser Savaşçı (71), İnayet Pekdoğan (62) ve Hakime Aktaş (74)  adlı dört Türk bayan tuval üzerine yaptıkları yağlı boya resimleri sergilediler.  Türk emekliler, sergi açılışında aralarında çocukları ve torunları da bulunan izleyicilere tek tek resimlerini ve öykülerini anlattılar. IG’nin göçmen kadınlara yönelik “Kadınlar projesi”’nin yöneticisi Dr. Jale Tanyeli “projemizde sadece resim kursu değil, tiyatro, koro ve jimnastik kurslarımızda var. Amacımız emekli göçmen bayanların yanlızlıktan kurtulup, kabiliyetlerini keşif ederek boş zamanlarını değerlendirmeleridir. Bu tür etkinliklerle öz güven kazanıp, “yaşım yetmiş işim bitmiş” sendorumuna girmeden yaşama daha da bağlanmaların sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Eğitmenleri Daniela Eisenreich eşliğinde resim yapmayı öğrenen Türk emekli bayanlar ise hedeflerinin kişisel sergi açmak olduğunu söylediler ve “emekli olanlar lütfen evlerine kapanıp ölümü beklemesinler, hobilerini keşfedip yaşama dört elle sarılsınlar. Öğrenmenin yaşı yok” dediler.

 

 (Soldan itibaren) Dr. Jale Tanyeli, Borka Sommer, İnayet Pekdoğan, Müesser Savaşçı, Nimet Çolpan, Hakime Aktaş, Şemsa Yılmaz.

 

 

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com