http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Türkce
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

DİTİB Akademisi ‘Uluslararası İlahiyat Programı’ Öğrencilerine Mesleki Eğitim Semineri sundu

 

DİTİB Akademisi ‘Uluslararası İlahiyat Programı’ Öğrencilerine Mesleki Eğitim Semineri sundu

 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı olarak kurulmuş olan DİTİB Akademisi, 3–5 Şubat 2014 tarihleri arasında, Türkiye’de eğitimlerini sürdüren ‘Uluslararası İlahiyat Programı’ üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine yönelik ‘Pratik İslam İlahiyatı’ başlığı altında mezuniyet sonrası mesleki eğitim seminerini Köln Riehl Gençlik Yurdunda (Jugendherberge) gerçekleştirdi. Ankara ve Marmara Üniversitelerinde öğrenim gören Uluslararası İlahiyat Programı öğrencilerinden oluşan öğrenci grubuna, üç gün süren seminerde İlahiyat mezuniyetlerinden sonra Almanya’ya dönüşlerinde tahsil ve meslekleriyle ilgili ne gibi imkanlar bulunduğu hakkında önemli bilgiler sunuldu ve Almanya’da Müslümanların teşkilatlanması sürecinde gündemde olan konular tartışıldı.

 

Programın açılışında T.C. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bekir Alboğa, öğrencilerle DİTİB Genel Merkezi’nde bir araya geldiler. Öğrenciler, samimi bir atmosferde öğrenim amaçlarını ve onunla bağlı olumlu tecrübelerini ve sıkıntılarını dile getirdiler. 

 

Seminerin kapanış oturumunda öğrenciler ile bir araya gelen DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Er, konuşmasında özellikle Almanya’da din hizmetleri alanında ihtiyaçların giderilmesi açısından Türk ve Alman kültürlerini tanıyan ve iki dile hakim olan ilahiyatçılara ihtiyaç duyulduğunu ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere Uluslararası İlahiyat Programı’nın son derece önemli olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Er, eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için faaliyetlerine başlayan DİTİB Akademisi’nin, Uluslararası İlahiyat Programı’nı desteklediği gibi, Almanya’da eğitimlerini sürdüren İlahiyat öğrencilerine yönelik Sertifikalı Din Hizmetleri Eğitimleri hazırladığını da ifade etti.

 

DİTİB Akademisi’nin ilk seminerine katılan Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) öğrencileri, bu seminerde kendileri için son derece önemli bilgiler edindiklerini ve bu seminerle ciddi bir eksikliğin giderilmiş olduğunu dile getirdiler. Önceden Almanya’ya dönüp dönmeyeceklerinde kararsız olduklarını dile getiren bazı öğrenciler, Almanya’daki geleceklerini daha net gözleri önünde canlandırabildiklerini ve bu ülkede kendilerine çok ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anladıklarını ifade ettiler.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın girişimleri ile yurt dışında yetişip lise eğitimlerini bu ülkelerde tamamlayarak içinde yaşadıkları ülkenin diline ve kültürüne hakim gençlerinin öğrenim görecekleri “Uluslararası İlahiyat Programı” ilk olarak 2006 yılında hayata geçirildi. Halihazırda Uluslararası İlahiyat Programı çerçevesinde toplam 345 öğrenci Amerika, Avustralya ve Avrupa’dan katılarak Ankara, İstanbul, Marmara, Uludağ, Ondokuz Mayıs, Selçuk ve 29 Mayıs Üniversiteleri İlahiyat Fakültelerinde eğitimlerini sürdürmektedirler. Bugüne kadar Almanya’dan yüzün üstünde öğrenci mezun olmuş ve çoğu yine öğrenimlerini sürdürmek üzere Almanya’ya dönmüştür.

 

DİTİB Akademisi, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) öğrencilerine yönelik olarak hazırladığı bu programla ilk eğitim faaliyetini tamamlamış oldu.

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com