http://ari-magazin.com/resimler/banner/tuerkiyemfm.jpg

Almanca
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Beiträge

Nersingen Camii yaninda cöp deposu

Cami yaninda çöp deposu krizi

 

Nersingen Belediyesi DITIB Nersingen Camii yanina bahçe çöpleri deposu kurmak istiyor

 

ARI / Nersingen / Aykan Inan

 

DITIB Güney Bavyera Eyalet Birligi üyesi Ulm yakinlarindaki DITIB Nersingen-Strass Kanuni Sultan Süleyman Camii’nin 100 metre dogusuna bahçe artiklari için çöp deposu yapilmasi plani cami cemaatinin tepkisine yol açti. Dernek Baskani Ismail Yasar, klasik Osmanli tarzi mimarisi ile Bavyera’nin en güzel ve estetik camilerinden olan kubbeli-minareli camilerinin yanina çöp deposu yapilmasini kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtti. Yasar, “Yeni çöp deposunun caminin yanina insa edilecegi belli olunca telefonum durmadi. Belediye konuyu bizimle görüsmedi bile, sadece gazeteden ögrendik. Bizi soke eden, kiran ve üzen bu planlari saygisizlik olarak niteliyoruz. Yönetim Kurulu olarak hemen imza kampanyasi baslattik ve CSU’lu Belediye Baskani Erich Winkler ile görüstük. Belediye ile ortak bir çözüm bulmak istedigimizi, aksi takdirde kanuni haklarimizi kullanarak bu girisime karsi çikacagimizi aktardik. 210 üyemiz ile yillardir uyum için çalisiyoruz. Bunun mükafati burnumuzun dibine çöp deposu kurmak mi olacakti. Cami, kilise ve sinagog, hiç bir dini mabedin yaninda koku, yogun trafik ve gürültü olmamali. Bunun tartismasi bile yapilmamali” dedi.

 

BELEDIYEYE GÖRE ÇÖP DEPOSU IÇIN EN UYGUN YER CAMI YANI

Çöp deposunun su anki yerinin artik kullanilamaz durumda oldugu için çöp deposuna yeni yer olarak farkli yerler degerlendiriliyor. Belediye Baskani Winkler bu proje için Belediye Meclisi’nde uzun uzun tartistiklarini ve en uygun yerin caminin yanindaki belediyeye ait arsa olmasina ragmen henüz plan asamasinda oldugunu aktardi. Ama degerlendirme esnasinda arazinin yaninda cami veya kilisenin olmasinin önemli olmadigini aktardi. Baskan Winkler “Önemli olan bölgenin sanayi bölgesi olmasiydi ve bu bölgede çöp deposu kurmak serbest” dedi.

Dernek Baskani Yasar, “Baskan, konusmamizda söz konusu arazinin bes farkli arazi arasinda çöp deposu için merkezi ve maddi olarak en uygun yer oldugunu söyledi. Dernek olarak tepki gösterince bilirkisi gönderecegini, kokunun camiyi etkileyip etkilemeyecegini inceletecegini aktardi” seklinde konustu.

 

CAMI DIBINDEKI ÇÖP DEPOSU SORUN DEGILMIS

Meclis tartismalari sirasinda en sert tepkiyi Hür Seçmenler (FW) üyesi Dieter Wegerer sergiledi. Wegerer “Bu plan Türk hemserilerimize karsi saygisizliktir. Mevsimine göre bu bahçe çöpleri kokacak. Bu arazinin yaninda katolik veya protestan bir kilise olsaydi ne olurdu?” diye sordu. Projenin sorumlu mühendisi Bernd Ellendt ise kötü kokularin sinirli olacagini savundu ve cemaat camisini sanayi bölgesinde insa ettigi için bu tarz sorunlarin olusacagini bilmesi gerektigini açikladi. Mühendis Ellert “Konu gereksiz yere duygu yüklü tartisiliyor. Sadece somut verilere baktigimizda hersey daha az dramatik görünüyor. Depo etrafina dogasal duvar örecegiz ve sadece çayir ile agaç artiklari aritilacak. Bu atiklar yilda bir çok kez bosaltilacak ve koku azalacak” dedi.

 

 

DITIB Güney Bavyera Eyalet Birligi üyesi DITIB Nersingen-Strass Camii’nin 100 metre dogusuna bahçe artiklari için çöp deposu yapilmasi planlaniyor.

 

DITIB Güney Bavyera Eyalet Birligi üyesi kubbeli-minareli DITIB Nersingen-Strass Camii klasik Osmanli tarzi mimarisi ile Bavyera’nin en güzel ve estetik camilerinden biri.

 

 

Dernek Baskani Ismail Yasar, klasik Osmanli tarzi mimarisi ile Bavyera’nin en güzel ve estetik camilerinden olan kubbeli-minareli camilerinin yanina çöp deposu yapilmasini kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtti.

 

Facebook`ta Paylaş
ari-magazin.Com